Informatii

Steaua a castigat finala Cupei Romaniei

08.10.2007 ⋅ 0 comentarii

Steaua Bucureşti a câştigat finala Cupei României la rugby, reuşind să învingă cu 14-13 pe Baia Mare. Meciul care a avut loc la Braşov a fost decis în ultimele minute. La pauză scorul a fost 8-6 pentru Steaua. Baia Mare a condus cu 3-0, penalitate Buduşan, iar steliştii au egalat prin Vlaicu. Tot Buduşan a făcut 6-3 pentru Baia Mare, însă ex-arădeanul Dimofte a înscris primul său eseu la Steaua şi „militarii“ erau în avantaj, 8-6. În partea a doua, tot Vlaicu a transformat o penalitate şi Steaua avea 11-6, dar Baia Mare a revenit spectaculos cu eseu transformat, Bălan şi Buduşan, şi conducea 13-11. Finalul a fost de foc iar Vlaicu a şutat o penalitate decisivă pentru Steaua în minutul 78. 14-13 victorie Steaua si „militarii“ îşi păstrează trofeul câştigat sezonul trecut.
Pe lângă Dimofte, în teren s-au mai aflat şi alţi foşti jucători arădeni: Fercu şi Ursache la Steaua, Ene şi Preda la Baia Mare, în timp ce Cristian Stoica a fost rezervă.

Sursa: Informatia Aradului

Autor: M.H. ⋅