Stire

Ziua fără maşină s-a dovedit a fi un succes

23.09.2008 ⋅ 0 comentarii

Ieri, întreg oraşul a vuit de chicoteli de copii fericiţi, asta pentru că ultima zi a Săptămânii Mobilităţii Europene a fost dedicată celor mici care au fost convocaţi la concursuri de biciclete, triciclete, role şi trotinete, dar şi al unui marş organizat împotriva poluării din oraş.Începând cu ora 10:00, circulaţia a fost oprită pe strada I.C. Brătianu, spaţiul devenind scena unei competiţii între şcolari. Zeci de copii cu vârstele cuprinse între cinci şi 18 ani s-au întrecut pentru a câştiga locul întâi la concurs, premiat, bineînţeles cu dulciuri, rechizite şi diplome. Iar dacă nu au câştigat anul acesta, cu siguranţă se vor pregăti mai mult pentru competiţia din anul 2009.Punctul culminant al evenimentului l-a constituit marşul elevilor de la Şcoala Generală Nr. 5, care au făcut un tur al centrului cu biciclete, pentru a se opri în ţata primăriei şi a scanda mesaje antipoluare.„Am încercat să sensibilizăm opinia publică, prin marşul pe biciclete al Eco-Spiriduşilor de la Şcoala Generală nr. 5, pentru ca poveştile bunicilor care spun că ele mergeau cu bicicletele la şcoală să devină şi pentru aceşti copii realitate,” a declarat Liliana Lupşa, profesor coordonator al eco-şcoală.

Sursa: Glasul Aradului

Autor: Glasul_Aradului ⋅